Blog

 

2011.12.18Serce i czucie wiecej do mnie mówi, czy mędrca szkiełko i oko?

Zdolnych i zaangażowanych sprzedawców przyjmę od zaraz!” – tak można streścić sens licznych ogłoszeń w internetowych portalach pracy. Tylko jak odróżnić tych „zdolnych i zaangażowanych”, od jedynie wyglądających na takich?

komentarzy [0]czytaj więcej »

2011.11.11Zmiany (nie)straszne?

Najtrudniej  jest  wdrażać zmiany, które wynikają z potrzeby chwili lub doraźnego interesu. W praktyce szybko wychodzi brak jej realnego znaczenia, jakieś ukryte drugie dno, nieprzejrzystość celów, iluzoryczność korzyści. Wówczas zamiast motywacji jest rezygnacja lub sprzeciw. Taka zmiana przypomina spacer po kolana w smole. Wolno, z wysiłkiem, aż w końcu ustaje. Po pewnym czasie wszystko trzeba zacząć od nowa. A jak mówi stare menedżerskie przysłowie: nigdy nie ma dość czasu żeby zrobić coś porządnie, ale zawsze znajdzie się czas, żeby później poprawiać.

komentarzy [0]czytaj więcej »

2011.03.28Development Center jako alternatywa dla szkoleń tradycyjnych

Szkolenia, jako forma rozwijania kompetencji pracowniczych przeżywa w Polsce bum trwający już dobrych kilka lat. Coraz częściej, pracując na sali szkoleniowej mam wrażenie, że wszyscy wszystko już mieli, o wszystkim słyszeli, wszystko widzieli, a w praktyce niewiele z tego wynika. Fakt, iż po szkoleniu ludzie zmieniają swoje zachowania tylko w niewielkim stopniu nie musi jednak oznaczać, że brak im potencjału do wykonywania danej pracy.

komentarzy [0]czytaj więcej »

2011.03.23„Wartości i biznes”

Czy jest o czym mówić? Wiadomo przecież: wartości każdy ma swoje, a biznes polega na zarabianiu pieniędzy. W praktyce trzeba to jakoś godzić.

komentarzy [0]czytaj więcej »